За морковите

За морковите

За морковите

Blog Article

Основите на сеитбооборота от опитни летни жители: какво може да се засади след моркови догодина

В резултат на селекцията бяха отгледани много сортове с различни цветове на кореноплодите. В Азия все още са популярни жълтото и лилавото. Те дори се използват за производство на спиртни напитки.

Листата на морковите са изключително хранителни, като съдържат разнообразни витамини и минерали. Те са особено богати на витамин К, който играе решаваща роля за съсирването на кръвта и здравето на костите. Освен това те предлагат значителни количества витамин С, който е от съществено значение за здравата имунна система, и витамин А, който е от решаващо значение за зрението и здравето на кожата.

Морковите принадлежат към семейство сенникоцветни, термин произлизащ от приличащото на чадърче съцветие на растенията от този род. Ще откриете папратоподобни листа като на моркова в растенията от същото семейство например копъра, магданоза, резенето и анасона.

Ако прореди на по-големи разстояния от посочените, кореноплодите силно се разрастват, загрубяват и се деформират. Това особено важи за най-ранните посеви.

Морковът е взискателен към почвената влажност, особено при морковите поникване на семената и през първите фази от растежа. По-късно е сравнително сухоустойчив и по-малко взискателен, но при умерена и равномерна почвена влажност през вегетацията дава по-висок и по-качествен добив.

Белите сортове моркови почти нямат каротин в състава си. Червените моркови, заедно с каротина, съдържат ликопен, антиоксидант, който разгражда мазнините.

Установен факт е обаче, че приеман като хранителна добавка и в прекомерни, неразумно приемани количества, бета-каротинът е възможно да увеличи риска от рак на белия дроб при пушачите. Противопоказна е консумацията на моркови в сурово състояние в случаи при язви на червата и стомаха в остра фаза, колити и ентерити.

Сокът от моркови има нисък гликемичен индекс – мярка за това колко една храна повишава нивата на кръвната захар.

Зеленчуци: Зелен фасул, звънец, дълъг пипер, патладжан, краставица, домат, артишок, тиквички, тученица, черноок грах, бамя.

Калцият, фосфора и магнезия в морковите помага за изграждането на костите и за здравето на нервната система.

Магнезият и калият подобряват работата на сърцето и кръвоносните съдове.

Кореновата култура се формира от сгъстяването на основния корен, горната му част, поради отлагането на хранителни вещества.

Такива ползи за здравето се приписват на състава на протеини, витамини, липиди, минерали, аминокиселини и микроелементи на кефира.

Report this page